Верховна Рада України на засіданні 13 грудня ухвалила законопроект №5369 «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
Вказаним законопроектом пропонується:
- ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва;
- утворити Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві та визначити, що територіальна юрисдикція Київського міського окружного адміністративного суду поширюється на місто Київ;
- установити, що з дня набрання чинності Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя, а розгляд і вирішення адміністративних справ, підсудних цьому суду, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду здійснюватиметься Київським окружним адміністративним судом.
Нагадаємо, що законопроект подано Президентом України на розгляд парламенту як невідкладний ще задовго до початку повномасштабного вторгнення, 13 квітня 2021 року. Водночас виникає питання наскільки правовим є схвалення законопроекту про ліквідацію ОАСК саме зараз – під час дії воєнного стану?
Відповідь на вказане питання неоднозначна і залежить від того, під яким кутом поглянути. Адже, з одного боку Окружний адміністративний суд міста Києва неодноразово відзначався скандальними рішеннями, що підриває рівень довіри до судової гілки влади та ставить питання про розгляд справи дійсно незалежним і безстороннім судом, з іншого ж – положення ч. 1 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» чітко забороняють припиняти повноваження судів у період дії воєнного стану.
Також слід звернути увагу, що для належної реалізації цього законопроекту №5369 пов’язаного з законопроектом № 5370, пропонується внести зміни до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та встановити для ОАСКу відмінний від загального порядок ліквідації та передачі судових справ.
Разом з тим аналіз поданого законопроекту та пояснювальної записки до нього не дає аргументів про доцільність такого законодавчого кроку. Про це зазначило Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у своєму висновку до законопроекту.
Окрема проблема – передача близько 60 тисяч справ ОАСК та забезпечення їх розгляду в розумні строки. Справи буде передано до Київського окружного адміністративного суду, а надалі до Київського міського окружного адміністративного суду для розгляду спочатку, або ж повторному розгляду зі стадії підготовчого провадження у зв’язку зі зміною складу суду. Це навряд чи зробить можливим дотримання строків розгляду адміністративних справ.
Певні труднощі можуть виникнути й з формуванням суддівського корпусу новоствореного Київського міського окружного адміністративного суду. На сьогодні повноваження членів ВККС України є припиненими, а отже призначення на посаду судді та переведення судді до іншого суду за результатами конкурсу наразі є неможливим.
Все це може призвести фактично до обмеження доступу до правосуддя.
Олена Ломака, юрист Juscutum
Такі послуги, як консультації з юристом, перевірка документів, складання листів про стягнення заборгованості це захист ващого бізнесу, використовуйте юридичне обслуговування бізнесу.